W dzisiejszym, dynamicznym świecie tworzenie kopii zapasowych plików ma ogromne znaczenie. Zazwyczaj muzyka, filmy, pliki danych, projekty i zdjęcia są przechowywane w jednym miejscu – na komputerze. Ilość przechowywanych w nich pamięci znacznie wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat. Niestety posiadanie wszystkich danych w jednym miejscu jest niebezpieczne. Utrata komputera, kradzież, klęska żywiołowa czy przypadkowe usunięcie to tylko niektóre ze sposobów, w jakie możesz stracić dane, które tak długo tworzyłeś i gromadziłeś. Jedynym sposobem przygotowania się na nieoczekiwane jest posiadanie dobrej strategii tworzenia kopii zapasowych. Istnieje wiele różnych sposobów tworzenia kopii zapasowych komputerów, a korzystanie z wielu metod tworzenia kopii zapasowych zminimalizuje ryzyko utraty cennych plików.
Czym jest backup?
Najprostsza definicja backupu – to dokładną kopią. W przypadku plików komputerowych odnosimy się do kopii oryginalnych plików, które masz na swoim laptopie, komputerze stacjonarnym lub dysku zewnętrznym. Utworzenie kopii zapasowej oryginalnej treści oznacza zapisanie tych danych w dwóch miejscach, ale ważne jest również, aby te dwa miejsca nie znajdowały się na tym samym urządzeniu. Na przykład, jeśli masz 3 kopie dokumentu roboczego na komputerze i jeśli komputer ulegnie awarii utracisz je wszystkie. Tak więc wybór metody oraz nośnika tworzenia kopii zapasowej jest bardzo ważna.
Czy można używać pamięci USB do tworzenia kopii zapasowych?
Technicznie, tak. W większości przypadków zwykła pamięć USB (dysk flash) jest pierwszym sposobem, w jaki większość ludzi zapisuje dane. Dyski USB są łatwe w transporcie, bezproblemowo pracują z większością komputerów, są niewielkie i tanie. Dzięki temu są świetnym sposobem na zapisywanie niewielkich ilości danych, takich jak prezentacje lub dokumenty robocze. Łatwo jest także przekazać je innym, dzięki czemu świetnie nadają się do wspólnych projektów. Ich wadą jest stosunkowo niewielka pojemność oraz to, że bardzo łatwo je zgubić, bo mają niewielkie wymiary. Z tych powodów pamięci te nie są idealnym rozwiązaniem do tworzenia kopii zapasowych komputera.
Jak więc wykonać kopię zapasową mojego komputera?
Jeśli brzmi to przytłaczająco i skomplikowanie, zaczynasz rozumieć złożoność problemu. To zła wiadomość. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc, i nie są one wcale bardzo skomplikowane, gdy już się z nimi trochę zaznajomisz. Tworzenie kopii zapasowych jest znacznie łatwiejsze i tańsze niż próba odzyskania plików z uszkodzonego dysku twardego. Nie wspominając o tym, że gdy dysk twardy został zgubiony, uszkodzony lub skradziony, kopie zapasowe to jedyny sposób na odzyskanie danych, które na nim były. Zacznij więc teraz tworzyć kopie zapasowe swojego komputera i zaoszczędź sobie wiele kłopotów. Wszystkie dyski twarde ostatecznie przestaną działać; to tylko kwestia, kiedy i czy będziesz przygotowany.
Rodzaje kopii zapasowych
Istnieje wiele sposobów tworzenia kopii zapasowych plików. Nawet ręczne kopie – takie jak zapisywanie kopii na dysku USB są rodzajem kopii zapasowej. Wykonywane są ręcznie i są czasochłonne. Dobry system tworzenia kopii zapasowych powinien być jak najprostszy, więc z większym prawdopodobieństwem będziesz go używać. Znacznie lepszym rozwiązaniem są automatyczne kopie. Po ich konfiguracji nie musisz o nich pamiętać.
Bootable Backup
“Bootable Backup” (nazywana czasem “klonem”) jest jak zapasowa opona do samochodu. Zapas pozwoli ci ukończyć podróż lub przynajmniej doprowadzi cię do punktu, w którym możesz uzyskać dodatkową pomoc. Klon jest kompletną kopią podstawowego dysku twardego komputera (“dysku rozruchowego”). Jeśli główny dysk komputera ulegnie uszkodzeniu, możesz podłączyć do komputera klon, zrestartować komputer i mieć natychmiastowy dostęp nie tylko do wszystkich plików, ale także do wszystkich używanych programów, w tym do wszystkich ustawień i zmian konfiguracji. Jeśli jesteś w trakcie ważnego projektu lub po prostu nie masz czasu na natychmiastowe zastąpienie dysku rozruchowego, klon może naprawdę uratować dzień. Jeśli był on aktualizowany, posiada również kopię wszystkich twoich plików. Oznacza to, że jeśli przypadkowo skasowałeś plik, możesz go skopiować z klonu. Opona zapasowa nie jest przeznaczona do użytku przez bardzo długi czas i zwykle nie jest tak dobra jak oryginał. To samo dotyczy klonów dysku. W przypadku komputera istnieje wiele innych rzeczy, które mogą poza awarią dysku twardego powodować niewłaściwa pracę komputera. Twój komputer będzie działał wolniej po uruchomieniu z zewnętrznego dysku i mogą występować inne niedociągnięcia. Mimo to zdecydowanie zalecane jest mieć klon, gdy podstawowy dysk twardy zawiedzie. Oczywiście twój klon będzie przydatny tylko wtedy, gdy został niedawno zaktualizowany, ponieważ w przeciwnym razie będzie brakować plików. Klon należy aktualizować przynajmniej raz dziennie.
Zewnętrzny dysk kopii zapasowej
Aby utworzyć archiwum możesz także użyć zewnętrznego dysku twardego. Archiwum różni się od klonowania kilkoma cechami. Po pierwsze, nie jest przeznaczone do rozruchowej kopii zapasowej; po drugie, nie ogranicza się do “zrzutu” całego dysku w pewnym momencie. Zamiast tego tworzy przyrostowe kopie zapasowe, które nadążają za Tobą podczas pracy. Kopie zapasowe dysków zewnętrznych służą głównie do tworzenia kopii zapasowych plików osobistych. Ten typ kopii zapasowej obejmuje tylko określone foldery, takie jak katalog domowy. Część archiwalna tego typu kopii zapasowej oznacza, że jeśli pliki na głównym dysku twardym są zmieniane (lub nawet usuwane), można cofnąć zmiany, a nawet odzyskać usunięte pliki. Jeśli komputer ulega uszkodzeniu, wystarczy podłączyć zewnętrzny dysk kopii zapasowych do innego komputera i natychmiast uzyskać dostęp do wszystkich plików, a także historię zmian i usuniętych plików. Większość dysków zewnętrznych dla komputerów PC ma własne oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych. Jeśli używasz komputera Mac, możesz kupić zewnętrzny dysk twardy i korzystać z Time Machine, który będzie uruchamiany co godzinę i sprawdzać, czy nie nastąpiły jakieś zmiany. Zachowa on godzinowe kopie zapasowe z poprzednich 24 godzin, codzienne kopie zapasowe z poprzedniego miesiąca i cotygodniowe kopie zapasowe z poprzednich miesięcy. Time Machine jest łatwy w użyciu, zarówno do tworzenia kopii zapasowych, jak i przywracania plików, ale ma wady. Konieczność podłączenia zewnętrznego dysku twardego do komputera jest niewygodna dla użytkowników laptopów, którzy chcą być mobilni. Apple sprzedaje również Time Capsule (router Wi-Fi z wbudowanym twardym dyskiem), który może wykonywać kopie zapasowe Time Machine przez Wi-Fi. Jest jednak stosunkowo drogi (obecnie 300 USD za 2 TB lub 400 USD za 3 TB) w porównaniu z innymi rozwiązaniami do tworzenia kopii zapasowych.
Zaletą lokalnego archiwum jest brak miesięcznej lub rocznej opłaty i natychmiastowy dostęp do wszystkich plików na wypadek uszkodzenia komputera. Jednak ilość historii plików (tj. jak daleko można się cofnąć, aby uzyskać poprzednie wersje plików i ile usuniętych plików można odzyskać) jest ograniczona przez rozmiar dysku zewnętrznego. Jeśli chcesz odzyskać plik z wczoraj lub zeszłego tygodnia, prawdopodobnie możesz to zrobić. Jeśli chcesz odzyskać plik sprzed kilku tygodni, może być to niemożliwe z powodu ilości kopii zapasowych innych danych.
Ostatni, ale nie najmniej ważny powód: zewnętrzny napęd kopii zapasowych jest nadal dyskiem twardym, podlega zużyciu i w końcu trzeba go wymienić a dane trzeba będzie przenieść na nowy dysk (jeśli to możliwe) lub rozpocząć od zera.
Kopia zapasowa w chmurze
Posiadanie kopii zapasowej (lub dwóch) przy komputerze jest dobrym początkiem, ale nadal naraża dane na ryzyko kradzieży, pożaru lub innej katastrofy. Najlepszą ochroną przed tego typu utratą jest przechowywanie innej kopii zapasowej w innym miejscu. Chociaż możesz zrobić klona i przynieść go do domu znajomego lub biura, lub nawet umieścić go w skrytce depozytowej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będziesz o niej pamiętał, ponieważ jest to niewygodne rozwianie.
W rzeczywistości kopie zapasowe w chmurze są najłatwiejsze do tworzenia i utrzymywania. Aby rozpocząć, wystarczy utworzyć konto, pobrać oprogramowanie, uruchomić je raz, aby wprowadzić informacje o koncie i ustawić dowolne preferencje. Po wstępnej konfiguracji nie musisz nic robić, oprogramowanie automatycznie zachowa kopię zapasową komputera po każdym włączeniu i połączeniu z Internetem.
Jak wygląda tworzenie kopii w chmurze? Najpierw twoje pliki są szyfrowane, więc nikt inny nie może ich odczytać. Następnie są kopiowane nie tylko na jeden dysk, ale także na wiele dysków. Jedną z głównych zalet tworzenia kopii zapasowych w chmurze jest to, że “chmura” składa się z wielu rozproszonych i nadmiarowych komputerów i dysków, więc utrata jednego z nich nie spowoduje utraty jakichkolwiek z plików. Po ich przesłaniu nigdy nie musisz się martwić o ponowne przesłanie ich, chyba że zostaną zmienione. Nawet wtedy, zmiany mogą być wysyłane o wiele szybciej, ponieważ oprogramowanie jest wystarczająco inteligentne, aby wiedzieć, co jest zmienione i wysyłać tylko zmienione dane.
Główną wadą tego rozwiązania jest to, że przy tworzeniu kopii zapasowej poza siedzibą jest przesyłanie początkowe, które może zająć dużo czasu. czas ten zależy od ilości danych i szybkości połączenia. Większość dostawców usług internetowych skupia się bardziej na prędkości pobierania niż na prędkościach wysyłania. Kolejnym potencjalnym negatywem jest utrata całego dysku i potrzeba odzyskania wszystkich plików. W takim przypadku użytkownik będzie ograniczony szybkością pobierania od dostawcy kopii zapasowej w chmurze.
Którą opcję kopii zapasowej należy wybrać?
Najlepiej jest zastosować strategię tworzenia kopii zapasowych 3-2-1, co oznacza 3 kopie danych, 2 na miejscu, ale na różnych nośnikach i 1 poza siedzibą. Dobrym sposobem na rozpoczęcie jest posiadanie oryginalnej kopii danych wraz z zewnętrznym dyskiem twardym lub klonem w domu oraz rozwiązaniem zewnętrznym, takim jak dostawca kopii zapasowej online. Jeśli możesz uruchomić tylko jedno rozwiązanie, zaleca się wykonanie kopii zapasowej online z trzech powodów:
1. Bootowalna kopia zapasowa może naprawdę uratować dzień, ale jeśli komputer ulegnie awarii z powodu czegoś innego niż dysk twardy, rozruchowa kopia zapasowa nie pomoże. Musisz również pamiętać, aby go zaktualizować.
2. Jeśli używasz komputera stacjonarnego, lokalna kopia zapasowa dysku zewnętrznego, na przykład Time Machine, jest świetna, zakładając, że dysk może być podłączony i uruchomiony przez cały czas. Jednak coraz mniej osób korzysta dziś z komputerów stacjonarnych. Jeśli używasz laptopa pamiętaj, aby podłączyć dysk zapasowy lub uzyskać bezprzewodowy system tworzenia kopii zapasowych, taki jak Time Capsule, który może być drogi. (Na przykład: 300 USD Time Capsule będzie tylko 2 TB kopii zapasowej W tej samej kwocie można użyć serwisu do backupu przez co najmniej pięć lat (5 USD za 12 miesięcy = 60 USD / rok, 60 USD za 5 lat = 300 USD) i nigdy się nie martwić o awariach sprzętu lub o wystarczającej ilości miejsca, aby wykonać kopię zapasową wszystkiego.)
3. “Ustaw i zapomnij”. Online backup będzie działał wszędzie tam, gdzie masz połączenie z Internetem. Po skonfigurowaniu wystarczy pozostawić komputer włączony do początkowej synchronizacji, a następnie zaktualizować go w razie potrzeby podczas normalnego korzystania z komputera. Nie musisz kupować żadnego sprzętu i nie musisz go nawet konfigurować.
Nawet nieaktualny klon komputera jest lepszy niż brak kopii zapasowej,
Pamiętaj: Wszystkie dyski twarde ostatecznie się nie powiedzie – chodzi tylko o to, kiedy i czy będziesz przygotowany.
Backup stacji roboczych – to zestaw rozwiązań zapewniający najwyższy poziom ochrony danych. Wdrażany przez nas backup stacji roboczych tworzymy w oparciu potrzeby naszych Klientów i najbardziej niezawodne oraz nowoczesne rozwiązania chmurowe.
W ramach tej usługi oferujemy:
- backup urządzeń końcowych (laptop, desktop zdalny, itp.) – Dzięki szyfrowaniu danych zapewniony jest maksimum bezpieczeństwa. Kopia danych może być wykonywana w trakcie pracy.
- backup dyskowy z deduplikacją – znacznie redukuje ilość potrzebnego miejsca na dane oraz ilość informacji wysyłanych przez sieć.