Profesjonalne Usługi Informatyczne

Virtual Private Network

Prostym rozwiązaniem ochrony informacji przekazywanych przez firmę jest wdrożenie wirtualnej sieci prywatnej (VPN – Virtual Private Network). Posiadanie wirtualnej sieci prywatnej może wyeliminować i zminimalizować większość z zewnętrznych zagrożeń.
Prawie ​​70 procent ankietowanych właścicieli małych firm nie ma pojęcia, czym jest VPN lub w jaki sposób może pomóc jej firmie. Jeśli należysz do większości właścicieli firm, którzy nie słyszeli o VPN, poniższe informacje pomogą zilustrować, w jaki sposób firmowa konfiguracja VPN może potencjalnie zabezpieczyć dane przed zewnętrznymi zagrożeniami.

Co to jest VPN?
Po poprawnym zestawieniu i skonfigurowaniu sieci VPN tworzony jest “wirtualny przewód” między komputerem a serwerem, który bezpiecznie przesyła poufne informacje przez Internet. Narzędzia szyfrujące uniemożliwiają odczytanie przesyłanych informacji, a hermetyzacja pomaga chronić je w najsłabszych punktach komunikacji internetowej.

Istnieją głównie 2 typy VPN:

  • Dostęp zdalny VPN – Pozwala to na połączenie z siecią prywatną oraz zdalny dostęp do usług i zasobów, co jest szeroko stosowane zarówno przez użytkowników biznesowych, jak i domowych. Podróżujący pracownik może również połączyć się z prywatną siecią swojej firmy, aby pracować.
  • VPN typu Site-to-Site – Firmy posiadające biura w różnych lokalizacjach geograficznych zazwyczaj korzystają z tego typu rozwiązania w celu utworzenia wirtualnego mostu pomiędzy sieciami w biurach zewnętrznych. Komunikacja między różnymi lokalizacjami rozpocznie się dopiero po potwierdzeniu autentyczności.

Dlaczego VPN jest ważny?
VPN zapewnia, że ​​Twoja firma, klienci i partnerzy biznesowi mają najlepsze zabezpieczenia online, aby chronić twoje transakcje.

Oto kluczowe zalety sieci VPN do zastosowań biznesowych:

  • Lepsza komunikacja i wydajność – Jeśli Twoi pracownicy dużo podróżują, będziesz chciał zapewnić im bezpieczną sieć do zalogowania się zamiast korzystania z sieci publicznych. Publiczne sieci Wi-Fi można łatwo zhakować lub szpiegować, więc jeśli Twoi pracownicy wysyłają lub odbierają poufne dane, chroń je za pomocą VPN.
  • Zmniejsz ryzyko naruszeń i ataków – Według firmy Symantec zajmującej się cyberbezpieczeństwem, tylko główne cyberataki są zgłaszane władzom. Jest ich o wiele więcej. Zmniejsz ryzyko i zabezpiecz sieć, aby uniknąć stania się statystyką.
  • Spraw, aby Twoi klienci czuli się bezpiecznie  – Jeśli zbierzesz jakiekolwiek dane lub informacje od klientów, będziesz chciał zapewnić im najwyższy poziom bezpieczeństwa.
  • Bez ograniczeń za granicą – Niektóre kraje zabroniły dostępu do niektórych stron. Na przykład Facebook nie jest dostępny w Chinach. VPN może pokonać te ograniczenia.